• Technik architektury krajobrazu

• Kierunek architektura krajobrazu przeznaczony jest dla osób zainteresowanych przyrodą i ochroną środowiska, posiadających wyobraźnię przestrzenną, cechujących się dokładnością, posiadających zdolności organizacyjne oraz gotowych do pracy w różnych warunkach pogodowych.

Technik architektury krajobrazu przygotowuje, urządza i pielęgnuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich, nadzoruje pielęgnację parków, starodrzewu, produkuje rośliny ozdobne i materiał szkółkarski oraz nadzoruje podległych pracowników.
        • Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie

• OGR. 03 Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu.
          OGR. 04 Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu.
        • Podczas trwania nauki

1. Uczniowie odbywają łącznie 8 tygodni praktyk zawodowych.
          2. Uczniowie odbywają kurs prawa jazdy kategorii T, który jest finansowany przez szkołę i przygotowuje ucznia bezpośrednio do egzaminu państwowego.
          3. Uczniowie są przygotowywani do uzyskania uprawnienia do prowadzenia doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, w zakresie stosowania środków ochrony roślin zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.
          4. Zdobywają dodatkowe umiejętności w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej w zawodzie technik architektury krajobrazu.
        • Czego będziemy się uczyć?

• wykonywania rysunków roboczych elementów architektury krajobrazu,
          • poznawania zasad i metod pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych z zastosowaniem przyrządów pomiarowych,
          • wykonywania pomiarów i obliczeń geodezyjnych związanych z urządzeniem terenów zieleni,
          • sporządzania planów sytuacyjno-wysokościowych,
          • rozpoznawania podstawowych rodzajów budowli i ich elementów,
          • wykonywania elementów konstrukcji budowlanych stosowanych w urządzaniu terenów zieleni,
          • rozpoznawania typów i rodzajów gleb oraz charakteryzowanie ich właściwości,
          • rozpoznawania gatunków roślin,
          • charakteryzowania typów i elementów krajobrazu oraz jego walorów estetycznych,
          • przeprowadzania inwentaryzacji i monitoringu istniejących obiektów architektury krajobrazu,
          pielęgnowania terenów zieleni otaczającej obiekty mieszkalne, przemysłowe, sportowe i rekreacyjne,
          • sadzenia i pielęgnowanie drzew i krzewów ozdobnych,
          • zakładania i pielęgnowanie rabat kwiatowych i bylinowych oraz powierzchni trawiastych,
          • wykonywania i konserwowanie elementów małej architektury ogrodowej,
          • wykonywania dekoracji roślinnych,
          • stosowania specjalistycznych programów komputerowych wspomagających projektowanie,
          • sporządzania dokumentacji technicznej w poszczególnych etapach projektowania, realizacji i pielęgnacji terenów zieleni.

• Po zakończeniu nauki

• Absolwent jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych związanych z projektowaniem i kształtowaniem krajobrazu, a zwłaszcza do:

• realizacji i pielęgnacji terenów zieleni towarzyszących budynkom mieszkalnym oraz obiektom przemysłowym i użyteczności publicznej,
          • projektowania elementów architektury krajobrazu z zachowaniem wymogów estetycznych i ekologicznych,
          • pielęgnowania i konserwacji istniejących i nowo projektowanych elementów architektury krajobrazu,
          • prowadzenia uproszczonej rachunkowości i kosztorysowania oraz stosowania zasad marketingu w działalności związanej z architekturą krajobrazu.
        • Perspektywa zatrudnienia

• Absolwenci szkoły mogą podejmować pracę w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie projektowania, zakładania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu, a także w przedsiębiorstwach i instytucjach innych branż, w których znajdują się obiekty architektury krajobrazu. Mogą także prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek.